Negde početkom oktobra na twitter-u sam došao do informacije da će se u Zagrebu krajem novembru održati konferencija na temu web razvoja. U tom trenutku sam znao samo jedno – da se obavezno moram naći tamo. Nikada ranije nisam imao priliku, iz raznoraznih razloga, da se nađem na nekoj konferenciji te ovako nešto nipošto nisam hteo da propustim. Ubrzo je određen tačan datum konferencije, 24.11. i pušten je prvi kontigent karata. Posebno bih naglasio da su karte besplatne – dovoljno je bilo prijaviti se. Bio sam dovoljno brz pa sam uzeo jednu od prvih 100 early bird karata koje su planule nekoliko sati od puštanja. Nakon toga organizatori su objavili spisak izabranih predavanja i pustili drugi deo karata koje su se takođe razgrabile. Ma koliko bio oduševljen izborom predavanja moram priznati da sam se ubrzo našao u velikoj muci shvativši da moram odlučiti koja predavanja neću pratiti.
Moja izabrana predavanja
Svaki duel istovremenih predavanja bio je izuzetno tesan i moja tehnološka orjentacija je presudila u najvećem broju slučajeva dok sam na nekim mestima baš zapeo i jedva presekao šta da izaberem.
Značaj odlazaka na konferencije
Sa velikim pravom mogu reći da se naša struka u ovom trenutku najbrže razvija i napreduje. Potrebno uložiti ogromnu energiju kako bi se sve ispratilo i kako bi ostali u toku sa dešavanjima. Svako od nas mora da uči u trku ne bi li išao u korak sa tehnologijom.
Neke od konferencija sam bio u prilici da pratim preko live stream-a. Nisam bio u mogućnosti lično da prisustvujem i to je bilo odlično rešenje u tom trenutku. Većinu predavanja sam poslušao (nisam odgledao) ali neretko su me prekidali te nisam bio u prilici da posvetim punu pažnju celom događaju. Teško je očekivati da možete sedeti ceo dan na jednom mestu slušajući predavanja. Praksa u kojoj sam gledao snimana predavanja pokazala je da sam retko kada uspevao da poslušam predavanje ukoliko je ono duže od 45 minuta. Takođe sam uspevao da pogledam svega dva do tri predavanja jer u međuvremenu naiđu novi sadržaji, vreme prođe i ne stignem da pogledam ostatak ma koliko me zanimalo.
Na konferencijama je vrlo bitno upoznavati se i družiti sa ljudima iz iste branše. Mislim da se svako od nas i suviše druži sa mašinama i društveno deluje upravo preko njih – red je da ih, makar na trenutak, ostavimo po strani.
Ekipa
Na konferenciju krećem u društvu zanimljivih momaka – Nikole Pajića, Marka Lečića, Aleksandra Varničića i Ivana Đurđevca. Mislio sam da je najbolje da vam se oni lično predstave, kažu svoje motive za odlazak i objasne šta je to što ih najviše zanima da čuju na konferenciji.
[embedplusvideo height=”298″ width=”480″ standard=”http://www.youtube.com/v/GWv5FmcINQ4?fs=1″ vars=”ytid=GWv5FmcINQ4&width=480&height=298&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=¬es=” id=”ep6159″ /]
[embedplusvideo height=”298″ width=”480″ standard=”http://www.youtube.com/v/Akd-inOn8Y0?fs=1″ vars=”ytid=Akd-inOn8Y0&width=480&height=298&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=¬es=” id=”ep7137″ /]
[embedplusvideo height=”298″ width=”480″ standard=”http://www.youtube.com/v/AMBsd2F2xq0?fs=1″ vars=”ytid=AMBsd2F2xq0&width=480&height=298&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=¬es=” id=”ep2946″ /]
Kao što se vidi ekipa je spremna. Vidimo se na konfereniji!
Momci,
hvala što ste došli i nadam se da smo ispunili vaša očekivanja! Ovo je po meni tek početak razvoja jedne lijepe priče, a do sljedećeg WebCampa volio bih da ostanemo svi u kontaktu, što privatno, što preko mjesečnih meetinga grupa.
Pozdrav iz Zagreba 🙂
Naravno Ivane! Hvala na gostoprimstvu i nadam se da ćemo se videti i pre sledećeg WebCampa!